Ladda ned Mario Strikers: Battle League Football First Kick och börja träna redan nu!
Med den får du tillgång till spännande lagmatcher online helgen den 4-5 juni, samt ett träningsläge där du lär dig grunderna. Vi kan också avslöja att fullversionen av spelet kommer att få uppdateringar efter lanseringen som bland annat innehåller nya karaktärer.
Mario Strikers: Battle League Football First Kick har ett träningsläge, som är tillgängligt för alla som prenumerar på Nintendo Switch Online. Från och med den andra juni blir det läget också tillgängligt för spelare som prövar på Nintendo Switch Online i sju dagar. Lär dig grunderna i spelet samt en del mer avancerade attacker. Så är du redo för onlinematcher den 4-5 juni under följande tider:
- Lördagen 4 juni kl 05:00 - 06:00
- Lördagen 4 juni kl 13:00 - 14:00
- Lördagen 4 juni kl 21:00 - 22:00
- Söndagen 5 juni kl 5:00 - 6:00
- Söndagen 5 juni kl 13:00 - 14:00
- Söndagen 5 juni kl 21:00 - 22:00
Bilda ett lag med andra spelare och utmana andra online. Varje lag kan bestå av spelare från två st Nintendo Switch och max två spelare från varje konsol kan vara med. Så max 4 spelare kan gå ihop och bilda ett lag. Det är möjligt att bilda ett lag med helt slumpmässiga spelare eller vänner online. Experimentera med alla 10 karaktärerna i spelet för alla har unika förmågor.
Från och med torsdagen den 2 juni kl 12:00 kan spelare som inte redan har Nintendo Switch Online testa en sjudagars testperiod. Perfekt om du också vill testa demoversionen Mario Strikers: Battle League Football First Kick och få tillgång till 100 NES & Super NES-spel, onlinespel för kompatibla spel, sparning i molnet med mera.
